První skutečné jídlo

Vaše dítě bude pravděpodobně schopné začít jíst tuhou stravu v období mezi čtvrtým a šestým měsícem - dříve než ve čtyřech měsících není zažívací ústrojí kojence ještě dostatečně vyvinuté pro tuto stravu. Jakmile je však dítě schopné tuhou stravu snést, je šťastné, když dostane mimořádné jídlo a upozorní vás na to tím, že se pro ně natahuje ručičkama a dělá žvýkací pohyby. Jako první tuhé jídlo jsou nejvhodnější rýžové vločky, protože se snadno tráví. Zřeďte je mateřským mlékem, vychladlou převařenou vodou nebo umělou výživou. Pro kojené děti dodá mateřské mléko prvním obilninovým pokrmům známou chuť i vůni - po několika dench je můžete zkusit zaměnit vodou nebo umělou výživou. Pokrmy z různých obilnin by neměly být příliš řídké, větší úspěch budete mít s hustou kaší. Užívejte velmi malou lžičku a plňte ji pouze do poloviny. I když vašemu dítěti jídlo velice chutná, nedávejte mu zpočátku víc než několik lžiček. Nejvhodnější dobou ke zkoušení tuhé stravy je doba přesnídávky, kdy je dítě v pohodě i v náladě ke spolupráci. Nikdy nekrmte dítě obilninovou kaší z láhve s dudlíkem, který má větší otvor. Nechce-li jíst kaší lžičkou, zkuste to raději později. Pokusy s podáváním tuhé stravy na konci kojení se někdy nedaří, protože dítě již může být nasycené mlékem, pokud se ovšem u něj již nevyvinula touha po zvláštním jídle. Je lépe nenabízet tuhou stravu při nočním krmení, protože případná nepříznivá reakce může způsobit bezesnou noc. Jídlo má mít pokojovou teplotu. Pokud je chcete trochu ohřát, položte talířek na hrnek naplněný horkou vodou. Před podáváním teplotu jídla vždy zkontrolujte.

Nezapomeňte, že u vašeho malého dítěte bylo polykání dosud vždy spojeno se sáním. Může proto zpočátku kašlat, prskat a vyplivovat tužší jídlo. Buďte velmi trpěliví a dávejte mu vždy jen malé množství. Když kašle nebo kýchá, držte mu ruku v přiměřené vzdálenosti před obličejem, ne těsně na ústech.

Pokud jste dítěti nabídli jídlo a ono je odmítlo, neschovávejte je na další krmení, pokud by totiž do něj vnikla slina, může způsobit nebezpečné množení bakterií. Jakmile dítěti zachutná obilninová kaše, můžete mu nabídnout malé množství dobře rozmačkaného ovoce nebo zeleniny. Vařenou zeleninu rozmačkejte vidličkou a ještě ji protřete sýrem. Pak ji nařeďte na jemnou kaši troškou převařené vody nebo umělou výživou.

Pro děti starší než 6 měsíců je výtečná čerstvá ryba. Musíte ovšem nesmírně pečlivě odstranit všechnu kůži a kosti.

Připravujte jednoduchá jídla. Vaše dítě neocení vybrané lahůdky a vy si ušetříte stres při jejich přípravě a možná i při podávání dítěti. Dělejte čerstvé želé tak, že zředěnou ovocou šťávu zahustíte malým množstvím želatiny. Na dva hrnky ovocné šťávy spotřebujte asi 3 lžičky práškové želatiny rozpuštěné ve 3 lžících vlažné vody.

Vaše dítě netouží po cukru ani soli, proto myslete na jeho stravovací návyky a nedodávejte pokrmům sladkost ani sůl. V našich receptech není uváděna sůl, a tak u jídla pro větší děti a pro celou rodinu přisolte podle chuti. Pamatujte že v prvním roce života je nejdůležitější potravou dítěte mléko. Nechává-li v láhvi trochu výživy nebo přestává brzy pít z prsu, může to znamenat že se zasytilo tuhou stravou.

 

 

 

 

 

 

 

 


Pocítadlo