Mléko

Každá maminka se rozhodne sama , bude-li své dítě kojit , nebo krmit z láhve. Je to velice důležitá otázka. První týdny života dítěte jsou dobou, kdy se vytváří pouto mezi vámi a vašim dítětem, a je proto nutné ,abyste se zcela uvolnily a radovaly se ze společně prožitých chvilek. Vaše rozhodnutí je to správné. 

Mateřské mléko poskytuje dokonalou výživu a důležité látky, které chrání miminko proti infekcím. První tekutina tvořící se v mléčné žláze a vytékající z prsu není ještě mléko , je však pro miminko stejně významná. Je to hustá zažloutlá tekutina zvaná mlezivo ( colostrum ), bohatá na protilátky a bílkoviny, ale obsahující méně cukru a tuku než mateřské mléko.V prvních třech dnech po porodu je mlezivo převážnou částí mateřského mléka a během dalších několika dnů se mění a stává se normálním mlékem. Tvorba mléka je povzbuzována sáním kojencez prsu. Během kojení se mléko mění : ,,první´´ mléko na začátku kojení je řídké až vodnaté, mléko na konci je tučnější. Některým kojencům se daří lépe, jsou-li kojeni vždy jen z jednoho prsu, jiní jsou schopni vyprázdnit oba prsy. Neexistují žádná přesná pravidla, jak dlouho a jak často miminko krmit. Může to být po dvou i čtyřech hodinách. Dovolte mu pít tak dlouho, jak si samo přeje. Vaše porodní asistentka nebo dětská lékařka vám poví, jestli vaše dítě dobře prospívá a správně přibývá na váze. Ze strachu, že vaše dítě nedostává dostatečné množství mléka, se můžete rozhodnout přikrmovat je umělou výživou. Vaše zásoba mléka se tím však sníží, takže to není příliš dobrý nápad, pokud nechcete dítě zcela odstavit. Mateřské mléko si můžete odsávat a uchovávat ve vzduchotěsných nádobkách na nejchladnějším místě v chladničce. Tuto zásobu však vždy spotřebujte do 24 hodin. Také je můžete na dobu až tří měsíců zmrazit. Mléko se při zmrazování roztahuje, nesmíte proto nádobku zcela naplnit. Nádobky pečlivě označte a použijte vždy mléko nejstarší. Rozmrazujte je zvolna ( přes noc ) v chladničce. Rozmrazené mléko použijte během 24 hodin a už je nikdy znovu nezmrazujte! Kojencům nechutná mléko od maminek, které jedí příliš kořeněnou stravu, čokoládu nebo pijí alkohol, kávu nebo čaj. Umělá dětská výživa podléhá přísným předpisům a kontrole a je vysoce výživná. Nelze ji pokládat za druhořadou alternativu ke kojení. Pokud vaše dítě odmítá pít z láhve, zkuste jiný dudlík. Nemusí to být vždy umělá výživa, která se dítěti nelíbí. Možnou alternativou je i krmení po lžičkách nebo stříkačkou od nurofenu nebo panadolu - opatrně aplikovanou do pusinky. Stříkačka má znázorněnou měrku takže vám to pomůže lépe se orientovat jak hluboko má miminko stříkačku v pusince. Až do jednoho roku dítěte musíte kojenecké láhve i dudlíky sterilizovat. Sterilizujte varem, popřípadě použijte sterilizační antibakteriální roztok - osvědčené jsou tablety Milton . Sterilizované lahvičky před naplněním umělou výživou nevyplachujte. Nepatrné množství sterilizačního roztoku v lahvičce dítěti nijak neuškodí, i když jeho pach vám nemusí být příjemný. 

Mateřský prs nebo umělá výživa musí být pro dítě hlavním zdrojem mléka během prvních devíti ( nebo lépe dvanácti ) měsíců. Kravské mléko se pro kojence nehodí, ale od devíti měsíců je můžete použít převařené k přípravě tuhé stravy. Nepasterizované mléko je pro kojence zcela nevhodné. Připravit si najednou denní zásobu jídla v lahvičce je bezpečné. V tom případě však připravujte umělou výživu přímo v lahvičce. nepoužívejte k rozmíchání misky a lžíce , protože by se mohly do výživy zanést bakterie. Naředěnou výživu neuchovávejte déle než 24 hodin. Umělá výživa musí být rozmíchána chladnou převařenou vodou, nikdy ne vodou z kohoutku nebo láhve. Vodu převařujte 5-10 minut. Po naředění dejte lahvičky ihned do chladničky, až do doby krmení je nikdy nenechávejte stát při pokojové teplotě.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pocítadlo