Výživa a jídelníček během kojení

V těhotenství se nárok na energii a výživné látky zvyšuje, během kojení tento nárok zůstává a ještě dále stoupá, především co se výživných látek týká.

V číslech
Plně kojící matka vyprodukuje denně zhruba  800 - 1.000 ml mléka.
Mateřské mléko má asi  68 kcal ve 100 ml.
Z toho vyplývá  denní nutný přísun o kalorické hodnotě zhruba 650 kcal/ denně.

Vitaminy a minerální látky v mateřském mléce
Aby měla maminka dostatek vitaminů a minerální látek, které by dále předávala miminku, musí být sama matka dobře zásobena. To znamená, že už se během těhotenství  musí zdravě stravovat, to znamená jíst hodně zeleniny a ovoce, celozrnných a mléčných výrobků a dostatečné množství masa a ryb. Protože se nároky v těhotenství na  vitaminy a minerální látky  zvyšují  můžeme je navíc doplnit tzv. doplňky stravy,  nejdůležitější jsou železo a jód, samozřejmě po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Žádné diety
I když jste šťastné, že už máte těhotenství za sebou a truchlíte po své dřívější postavě - počkejte s dietou a ubýváním na váze až po ukončení kojení. Za prvé potřebujete energii k produkci výživného mateřského mléka a za druhé, při odbourávání tukových polštářků se mohou  mnohaleté nashromážděné škodlivé a odpadní látky vylučovat do mateřského mléka.

Hodně pijte
Pijte denně minimálně dva až tři litry tekutin. Příliš málo tekutin brzdí tvorbu mléka. Myslete na to, že mateřské mléko sestává z 90%  z vody. Tuto vodu musí matka přijmout prostřednictvím vhodných nápojů:

  • Neslazené čaje se velmi hodí. Pokud chcete, můžete pít čaje pro tvorbu mléka, které koupíte v každé lékárně.
  • Šťávy mohou díky kyselinám, které obsahují vyvolat nežádoucí reakci u miminka. Raději vyzkoušejte, zda vaše dítě na ně nereaguje a to tak, že je pijte rozředěné minimálně  na 50%.
  • Voda měla by být s co nejméně bublinkami, nejlépe bez. U některých dětí dochází díky bublinkám k nadýmání.
  • Cola a limonády prosím ne ve velkém množství (velký obsah cukru). Povzbuzující účinky coca-coly mohou přejít i na miminko.
  • Kafe ? dejte přednost kávě bez kofeinu, neboť i zde by mohly účinky kávy působit i na miminko.
  • Alkohol ? ať už sekt nebo tvrdý alkohol: zřekněte se se všech alkoholických nápojů během kojení. Myslete na to, že alkohol jde do mateřského mléka, tlukot dětského srdíčka se zrychluje a miminko alkohol jen velmi těžce odbourává.

Čaj pro tvorbu mléka: Recept
Stejné množství kmínu, anýzových semínek a  fenyklových semínek (případně můžete použít také meduňku a levanduli), rozdrťte v hmoždíři (30g této směsi vystačí na 5 porcí). 2 čajové lžičky drecené semínkové směsi zalijte 250ml vroucí vody a nechejte 10 minut luhovat - přelijte a podle potřeby přislaďte.

Co smím jíst?
Vlastně všechno na co máte chuť. Dávejte si pozor na to, aby potraviny, které jíte byly plnohodnotné tzn. čerstvé ovoce, čerstvá zelenina, méně konzervovaných potravin, hodně mléčných výrobků - neboť vy i vaše miminko potřebujete kalcium. Pokud si nejste jistá, zda vy a vaše dítě některá jídla snášíte, zkoušejte je nejprve v menším množství. Jak známo  některá miminka reagují převážně na

  • jakékoliv luštěniny          
  • kyselé zelí
  • cibuli
  • česnek

a to nadýmáním ? jiné děti snědí bez problémů vše. Pokud zjistíte, že  některou potravinu či jídlo vaše miminko nesnese, pak se tohoto jídla po dobu kojení zřekněte.

 

 

 

 


Pocítadlo