Potravinové alergie

Dnes víme o potravinových alergiích mnohem víc, takže můžeme být opatrnější, abychom se jim pokud možno vyhnuli. Následující text vám poskytne několik důležitých rad. Recepty v sekci Vaříme pro menší i větší děti jsou určeny zdravým dětem, které netrpí známými alergiemi, je však dobré vědět o možných problémech s některými potravinami.

 

Obvykle se vyskytují alergie jen na jednu nebo dvě potraviny a postihují hlavně děti s pozitivní rodinnou anamnézou. Znamená to zjistit u rodičů i jiných členů rodiny výskyt astmatu, senné rýmy, kopřivky a ekzému. Batolata s ekzémem jsou nejrizikovější skupinou s možností vzniku potravinové alergie.

 

U některých miminek může dojít ke vzniku alergie na potraviny jako kravské mléko, sója a vejce, jsou-li jim podávány dříve než ve čtyřech měsících věku. Kojení nemůže zabránit vzniku alergie, ale může pomáhat v její prevenci. U nejcitlivějších kojenců se však může trvale projevovat alergická reakce, pokud matka nezmění svojí stravu.

Závažné potravinové alergie jsou vzácné a většinou nápadné, mohou se projevovat svěděním, otoky ( nejčastěji kolem úst ), zvracením a křečemi již během několika minut. Mírnější reakce se projevují na kůži - skvrnami a vyrážkou , dále zvracením, průjmem, kýcháním a kašlem. Závažnější jsou astmatické projevy. Některé z těchto příznaků jsou velmi podobné běžnému nachlazení a je proto lépe se poradit s lékařem, než je předčasně považovat za alergické.

Zkoušíte-li nové příkrmy každý zvlášť, je celkem snadné určit, která potravina působí dítěti problémy , a příště se jí vyhnout. Pokud se u vašeho dítěte projeví reakce na některý druh potraviny, vždy se poraďte s lékařem, jak se s tímto problémem vypořádat. Bez lékařského dohledu nikdy nezkoušejte podat dítěti problematickou potravinu znovu - potravinové alergie je nutno brát opravdu velmi vážně.

 

 

 

 

 


Pocítadlo